Lepo vreme, sunčanje i kupanje na reci, zabava do uveče a kada dođemo u naš stan u potkrovlju – vruće! Ima li rešenja a da to nije – klima uređaj ceo dan pa i noć?
Dobra vest je da ima! A dobra stvar je da ako o svemu gore rečenom razmišljamo na vreme - kada rešavamo toplotnu izolaciju potkrovlja, možemo dobiti zaštitu od hladnoće zimi ali i zaštitu od prekomerne toplote leti.
Bitno je reći i to da se, u Pravilniku o EE koji je trenutno na snazi, ne proračunava energija koja je potrebna za klimatizaciju, osvetljenje, hlađenje i ostale tipove energije. Iz tog razloga mnogi se za rešenje termoizolacije potkrovlja isključivo oslanjaju na dostizanje gore pomenutog koeficijenta ne razmišljajući mnogo koji izolacioni materijal primeniti.
Upravo na ovom mestu možemo mnogo pogrešiti jer se ne ponašaju svi materijali isto kada je u pitanju zaštita od prekomerne toplote leti dok u zimskom periodu te razlike ne dolaze do izražaja.
Pre svega, to je kombinacija različitih materijala kao termoizolacije (staklena i kamena mineralna vuna) ali i odgovarajuće krovne folije koje čine čitav ovaj sklop energetski efikasnim.
Prvo što svakako upada u oči je debljina ugrađene izolacije – da bismo zadovoljili minimalne zahteve Pravilnika moramo ugraditi između 26 i 30 cm termoizolacije pa je za jedan klasični drveni krov potrebno ugraditi temoizolaciju između rogova ali i ispod nivoa rogova.
Ovde dolazimo do tačke kada je bitno napraviti kvalitetan izbor ako želimo da u ovom momentu rešimo i letnji režim korištenja potkrovlja.
Šta su opcije?
Ako pričamo o upotrebi temoizolacionih materijala vlaknaste strukture koj su prirodan izbor za ovu poziciju možemo da upotrebimo:
Na slici možete videti upravo poslednju ali pravu opciju.
Zašto je ova kombinacija optimalno rešenje, bar kada su proizvodi Knauf Insulation-a u pitanju:
Tek ovako sklopljeno rešenje potkrovlja će omogućiti da pored odličnih rezultata u zimskom periodudobijete i odličnu zaštitu od prekomerne toplote leti. Neko će reći – tu je klima uređaj, kada sam ga već kupio neka i hladi, ako treba i celu noć!.
Može biti opcija ali očekivani rast cene električne energije sigurno će značajno uvećati vaše račune a mnogi kažu da preterana upotreba klima uređaja i nije baš naročito dobra za naše zdravlje.
Svakako, sve mere koje čine da trošimo manje energije ali da ne žrtvujemo komfor jesu prave mereenergetske efikasnosti u jednom objektu - iako ne ulaze u proračun energetskog razreda objekta svakako ulaze u letnji budžet i potrebnu količinu novčanica za plaćanje računa za el. energiju.
Da se na trenutak vratimo na zakonsku regulativu i Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada tamo možemo naći već poznata ograničenja – propisane maksimalne vrednosti koeficijenta prolaza toplote Umax koji za kose ( i ravne) krovove iznosi Umax=0,15 W/m2K ( vidi tabelu ispod)
Još jednom ćemo napomenuti da sve blagodeti koje smo pisali za letnji režim možemo da dobijemo praktično gratis ako dobro osmislimo rešenje izolacije kosog krova.
Nadamo se da smo Vas zainteresovali da razmislite i načinu izolacije kosog krova – Vašeg potkrovlja.
Javite nam ako ste primenili gore navedene preporuke kada prođe letnja sezona i prenesite da li ste osetili blagodeti udobnog spavanja i smanjenog računa za el.energiju za bar toliko da se u prijatnom ambijentu potkrovlja sa društvom počastite nekim omiljenim pićem kao osveženjem.