Razbijanje mitova o kamenoj i staklenoj mineralnoj vuni

Čak i nekim ljudima iz građevinske branše, prva pomisao pri pomenu staklene vune jeste strah od iritacije i reči poput „neprijatno“ i „ne približavaj se“. Ogrebotine, iritacije kože i sluzokože... Sve su nam to asocijacije pri pomisli na rad sa ovim izolacionim materijalom.
Knauf Insulation Srbija
12.09.2024.

Koga je zmija ujela i guštera se plaši

Međutim, ako malo bolje analiziramo ovaj mit, shvatamo da ovaj način razmišljanja pripada nekim ranijim vremenima, kada je tehnološki proces proizvodnje mineralnih vuna bio na znatno nižem nivou nego što je to slučaj danas.  

Naime, u doba SFRJ, staklena vuna se proizvodila i pakovala na način koji, imajući u vidu današnje tehnologije, možemo nazvati zastarelim. Prošiveni jastuci vune su pakovani u platnene džakove, vlakna proizvoda su bila debela i oštra, a radnicima i majstorima koji su ovakvim materijalima rukovali i danas stoje u sećanju posekotine i iritirana sluzokoža disajnih puteva i očiju.

Mit se neopravdano prenosio i na sledeće generacije, kako majstora, tako i opšte populacije.

Ulaganja u istraživanje i napredniju tehnologiju proizvodnje su se nastavila i onih godina kada je naše tržište, nažalost, bilo zatvoreno za nove proizvode iz asortimana izolacionih materijala.

Danas su svi naši proizvodi od staklene vune proizvedeni sa ECOSE® Technology - tehnologijom veziva baziranoj na brzo obnovljivim resursima iz prirode. Pojava prašine, koja je i bila krivac iritacije sluznice je svedena na minimum, tako da omogućava daleko lakše rukovanje i postavljanje izolacije, pa za strah više nema mesta.

Eventualna iritacija kože pri ugradnji mineralnih vuna je isključivo mehanička, a ne hemijska reakcija, slična onoj koja bi vas snašla nakon rukovanja senom golim rukama, s tim da je staklena vuna daleko prijatnija i mekša od sena!

Mineralna vuna je zdravija od staklene vune

Ovaj zaključak polazi od pogrešne pretpostavke da staklena vuna nije mineralna. I staklena i kamena vuna su mineralne vune! Obe u osnovi imaju mineralno poreklo. Kod kamene, to su dolomit, dijabaz i bazalt (kamen vulkanskog porekla), a kod staklene, staklena šljaka i pesak.

Mineralne vune i kancerogenost

Na domaćim i regionalnim forumima se često raspravlja o kancerogenosti staklene vune. 

Još jednom ponavljamo klasifikaciju Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC) kojom je oktobra 2002. godine potvrđeno, po drugi put, nakon 15-godišnjeg istraživanja (prva odluka je donesena još 1988. godine), da nijedan izolacioni proizvod od mineralne vune nije kancerogen, niti na drugi način opasan po ljudsko zdravlje, kako radnika koji je ugrađuju, tako i stanovništva koje živi u objektima koji su izolovani ovim materijalima. Ovo potvrđuje i sertifikat Euceb, koji poseduju naše mineralne vune. 

Štaviše, staklena i kamena mineralna vuna sa ECOSE®Technology poseduju sertifikat Eurofins Indoor Air Comfort Gold, koji potvrđuje da ovi proizvodi zadovoljavaju najviše standarde kvaliteta unutrašnjeg vazduha u prostorijama gde su ugrađene. Ova kategorija je kod nas možda još nedovoljno poznata, ali u EU a posebno u SAD, je veoma važna, posebno kada se radi o javnim ustanovama u kojima borave deca i stara lica, recimo vrtići, bolnice, škole, domovi za stare i sl.

Skupo je

Struju plaćate (po svemu sudeći sve više i više) svakog meseca, a u izolaciju se ulaže jednom! Znate da zime u našim krajevima mogu da budu itekako hladne. Zamislite količinu potrošene električne energije na dogrevanje, TA peći, kvarcne grejalice, uljane radijatore, klima uređaje. Mnogi od nas se greju na struju, ali su i oni sa parnim grejanjem na ekstremno niskim temperaturama, prinuđeni da se dogrevaju.

Ista stvar se dešava i leti. Vrućine su sve nesnosnije, pa dolazimo do toga da čak i noću ostavljamo uključenu klimu, kako bi imali iole miran san.

Sve ovo nepovoljno utiče na mesečne račune za električu energiju. Kvalitetna termoizolacija održava optimalnu unutrašnju temperaturu u svim godišnjim dobima – zimi, kada su mrazevi, leti, kada su nesnosne vrućine, i u prelaznim periodima kada su jutra i večeri hladni. Samim tim, potreba za grejanjem, dogrevanjem i hlađenjem prostora se znatno smanjuje, ponekad i svodi na minimum. Mesečna ušteda u računima za energente je tolika, da se vaša investicija u izolaciju vraća, u najvećem broju slučajeva, za 4-5 godina!

Uvek imajte u vidu, da je najjeftinija energija - sačuvana energija!

Obrazac za komentare

Nedavni postovi

SVE što ste hteli da znate O IZOLACIJI MINERALNIM VUNAMA
DA JE KVALITETNA IZOLACIJA NEOPHODNA ZA ZDRAV I KOMFORAN BORAVAK U OBJEKTIMA, TE NJIHOVU DUGOVEČNOST – SVIMA JE VEĆ JASNO. BEZ OBZIRA NA TO, MNOGO JE NEDOUMICA I PITANJA KOJA SVAKODNEVNO DELITE SA NAMA, PUTEM MEJLA, TELEFONA ILI DRUŠTVENIH MREŽA. SVA VAŠA PITANJA, OD ONIH NAJOPŠTIJIH PA SVE DO VEOMA UPUĆENIH I DETALJNIH GODINAMA SKUPLJAMO I GRUPIŠEMO PO TEMAMA, KAO I ODGOVORE NA NJIH, KOJE ZA VAS SPREMAJU NAŠI INŽENJERI TEHNIČKE PODRŠKE. PRED VAMA JE DOPUNJENI I AŽURIRANI NIZ PITANJA I ODGOVORA – OTPRILIKE SVE ŠTO STE HTELI DA ZNATE O IZOLACIJI MINERALNIM VUNAMA, I NA SVU SREĆU – IMALI STE KOGA I DA PITATE :) (klikom na naziv sekcija bićete usmereni na deo ove stranice koji pruža odgovore na najčešća pitanja)
Opširnije
Fasada koja to više nije
Vremenske nepogode više nisu tako retke – olujni vetrovi i nevreme nas, nažalost, često neprijatno iznenade. Neretko, kada nevreme prođe, ostaju ružni tragovi polomljenih grana, oštećenih automobila ali i termofasada koje su, umesto na zidu, sada na pločniku, ulici, ili na nečijem automobilu. Zašto se to događa? Razloga može biti puno ali onaj najčešći je – nepravilno lepljenje izolacionih ploča (bez obzira da li se radi o EPS-u ili kamenoj vuni).
Opširnije